RADEKtor Lopez

Niedoszły profesor doktor magister Radosław Kowalski vel Lopez, herbu żadnego. Urodzony dawno temu roku panieńskiego 1983, pochodzący ze stołecznej wsi Lipiny, zamieszkały obecnie w Gumowie [tu potrzebne źródło (naprawdę, nie ma żadnej rzeki)].

Nauki podstawowe pobierający w Ościsłowie, by potem ekonomiczne przyjąć w Drugim Collegium grodu ciechanowskiego i na Uniwersytecie Nauk Gospodarskich tamże. Jak się okazało, przyjąwszy owe nauki niepotrzebnie, inną drogą polazł.

W związku małżeńskim, ku zdziwieniu bliskich, pozostający i dziatków płci niewieściej dwoje, ku rozpaczy ich, wychowujący. Do dwóch ogromnych rodów, Kowalskich i Walczyńskich należywszy, imię ich szlachetne narusza nieustannie produkcją swych treści.

Nadworny (i wewnątrz też) skryba, kronikarz i dziejopisarz miłościwie nam panującego jego naczelnej mości. Istnieją poszlaki co do jego działalności kuglarskiej na scenach amfiteatrów. Wedle zachowanych źródeł autor zwojów znad sławetnego grodu ciechanowskiego o niewiele mówiącym tytule „Znaleźć Wyjście”. W swej twórczości dewiant i dziwak, albowiem lubujący się w opisach zbrodni, której okoliczności „ryją banię” (przyp. aut.) lub też satyrach opartych na poczuciu humoru, którego nikt nie rozumie. Z racji jednak znikomej opłacalności tychże zajęć, odrabiający pańszczyznę dorywczo jako kupiec u szejka naftowego.

Lubujący się w naukach i dziedzinach wszelakich, od alchemii i astronomii począwszy, poprzez dzieje przodków, sztukę rządzenia, studiowanie ksiąg wieszczów aż po piłkę kopaną, obrazy ruchome i dzieła szarpiących druty trubadurów. Człowiek renesansu, jednakowoż we wszystkim średni(owieczn)ej wiedzy.

 

Bibliografia:

Żywot Lopeza’ autor Mark Z.
Zapiski z dysputy z Lopezem we redakcji 'Wieści Glinojecka’; nr 1/2020, str. 3

Świadectwa naocznych świadków a.d. 2019:

Izba Kultury grodu Glinojeck (obrazy nieruchome)   (obraz ruchomy)
Księgozbiór grodu Chotum
Księgozbiór grodu Warszawa-Wawer
Karczma przy Izbie Kultury grodu Ciechanów
Księgozbiór I-go Collegium grodu Ciechanów

 

%d bloggers like this: